Ar susikalbame su Z karta?

Ar susikalbame su Z karta?
2018-11-02 11:30:20

Spalio 30 d. Utenos kolegijoje vyko mokymai ,,Komunikacija su Z karta: trikdžiai ir galimybės“, kuriuos vedė lektorė, švietimo ir verslo konsultantė Lidija Laurinčiukienė.

Pasak mokymų organizatorės Dalios Stunžėnienės, klausimų dirbant ir bendraujant su ,,googliniu“ jaunimu yra daugiau nei atsakymų. Utenos r. švietimo įstaigų mokytojams ir Utenos kolegijos dėstytojams skirti mokymai buvo kupini ekspresijos, unikalių metodų, netgi neįprastų daiktų bei kvapų ir laužantys stereotipus apie kartų skirtumus ir nesusikalbėjimą.

„Mes buvome geresni, savarankiškesni, darbštesni, kultūringesni, gerbėme vyresniuosius...“ - sako vyresniosios kartos atstovai, pabrėždami savo pranašumus prieš jaunimą. „Jie jau nuseno ir menkai dabartyje orientuojasi,“ – mano jaunimas apie tėvus, senelius ir pedagogus. Šie stereotipai supriešina kartas ir trukdo rasti bendrą kalbą.

Šiandienos švietimo įstaigoje po vienu stogu gyvuoja keturios kartos. Y (1984–2003 m.) ir Z (gimę po 2003 m.) kartos mokiniai, jų vertybės ir elgsena tampa iššūkiais pedagogams ir tėvams. Kaip įveikti šiuos iššūkius, kaip kurti tolerantišką bendravimo atmosferą, pagrįstą supratimo siekimu, skirtumų įvertinimu bei bendrumų paieška ir mokėsi seminaro dalyviai.

Z karta dar vadinama „Google“ karta, nes nuolat ieško informacijos, domisi naujovėmis ir žino, kur jų rasti. Pasak lektorės, jie jau gimė su telefonais ir planšetėmis ir auga nuolat atsirandančių technologinių naujovių apsuptyje, todėl juos auklėjant ir šviečiant būtina atsižvelgti, kad jie turi kitokius įpročius. Z kartos vaikui mokytis turi būti įdomu. Tai – laisva asmenybė, kurios neįmanoma priversti daryti to, ko ji nenori, ir, svarbiausia, – jei nemato prasmės. Prievarta jam nesuprantama, todėl besimokančiam Z kartos atstovui reikia padėti atsakyti į pagrindinį klausimą: ,,O kam to reikia?“. Pamokoje ar paskaitoje sužadinta motyvacija skatina kelti naujus klausimus, ieškoti ir atsasti.

Taigi ar gali vykti konstruktyvus dialogas tarp skirtingų kartų atstovų? Lektorės Lidijos Laurinčiukienės nuomone, susikalbėti gali visos kartos, jei žmonės gerbia vieni kitų vertybes ir saugo savąsias, yra geranoriški ir nuolat mokosi ne tik kalbėti, bet ir klausytis bei suprasti. Iš seminaro pedagogai išsinešė ne tik žinių, bet ir daugiau pasitikėjimo savimi, optimizmo ir pozityvaus nusiteikimo.

***

Mokymus ,,Komunikacija su Z karta: trikdžiai ir galimybės“ organizavo Utenos kolegija. Mokymo programą remia Utenos rajono savivaldybė. Programa vykdyta pagal Utenos rajono savivaldybės 2018 m. neformaliojo suaugusiųjų švietimo ir tęstinio mokymosi veiksmų plano įgyvendinimo priemones.

Parengė Ramutė Kavoliūnienė

Vaidos Steponėnienės nuotraukos

                                                                  

Stojančiųjų į Dantų technologiją dėmesiui

Manualinių gebėjimų kursai, padedantys parirengti patikrinimo testui,  vyks 2024 m. liepos 1–4 dienomis. Moky...

Skaityti plačiau

Erasmus+ tarptautinė savaitė buvo gausi renginių

Balandžio 15–19 dienomis Utenos kolegijoje vyko ERASMUS+ tarptautinė savaitė, kurioje dalyvavo Lietuvos, Latvijos,...

Skaityti plačiau

Tarptautinė mokslinė-praktinė konferencija „Darnaus vystymosi aspektai: teorija ir praktika"

2024 m. balandžio 18 d. Utenos kolegijoje vyks tarptautinė mokslinė-praktinė konferencija „Darnaus vystymosi aspek...

Skaityti plačiau

Tarptautinė mokslinė-praktinė konferencija „Įrodymais grįsta praktika: nuo sveikatos — link socialinės gerovės"

2024 m. balandžio 17 d. Utenos kolegijoje organizuojama IV-oji tarptautinė mokslinė-praktinė konferencija „Įrodyma...

Skaityti plačiau