Tautos tapatybės beieškant: nuo diskusijų iki jaunųjų dizainerių kūrybos pristatymo

Tautos tapatybės beieškant: nuo diskusijų iki jaunųjų dizainerių  kūrybos pristatymo
2018-06-06 07:29:39

Pasitikdami vasarą Utenos kolegijos Inžinerijos ir technologijų katedros dėstytojai ir studentai kolegijos bendruomenei, visiems uteniškiams ir miesto svečiams dovanojo renginių ciklą ,,Tautos tapatybės ženklai“. Šiuos renginius sujungė bendra idėja – tautos tapatybės ženklų paieška ir jų apraiškos mene, versle, kasdieniame gyvenime...

Kūrybinė partnerystė

Šių renginių pradžia - beveik prieš tris dešimtmečius gimęs ir kasmet pavasarį Uteną užplūstantis ,,Mados virusas“... Šiandien jis išaugo į kelių renginių ciklą: konferenciją, diskusijas, kūrybines studijas, ir, žinoma, tradicinį jaunųjų kūrėjų kolekcijų pristatymą. Prie šio ,,augimo“, skirdama finansavimą kolegijos projektui,  jau antrus metus prisideda Utenos rajono savivaldybė ir Lietuvos Respublikos švietimo ir mokslo ministerija. Į renginius įsitraukia žinomi kūrėjai, atvyksta lektoriai – savo srities profesionalai.

Inžinerijos ir technologijų katedros (vedėja dr. Vaida Bartkutė-Norkūnienė) ir bendraminčių iniciatyva šįmet suvienijo meno, mokslo ir verslo atstovus iš Lietuvos, Latvijos (dalyvavo Rėzeknės technologijų akademijos atstovai), Jungtinių Amerikos Valstijų (dizainerė Vilma Marė, gyvenanti bei kurianti ir JAV, ir Lietuvoje). Tokia kūrybinė partnerystė dar kartą parodė, koks svarbus šiandien yra asmens ir tautos tapatybės išsaugojimas. Kaip neprarasti savo tautinio identiteto? Kaip išlikti unikaliems ir jaunimui bei ateities kartoms perduoti savitą kultūrą, papročius ir tradicijas? Kuo mes galime būti įdomūs pasauliui ir sau? Šiuos ir kitus klausimus kėlė ir atsakymų į juos ieškojo tarptautinės konferencijos „Tautos ženklai šiuolaikiniuose dizaino sprendimuose“, diskusijos „Lietuvos etnografinių regionų tapatybės  ženklai ir jų taikymas vizualiniuose sprendimuose“, kūrybinių studijų dalyviai bei jaunieji kolekcijų kūrėjai.

Diskusiniai klausimai, profesionalų pranešimai ir kūrybinė veikla

Utenos kūrybinių industrijų centre vykusioje diskusijoje „Lietuvos etnografinių regionų tapatybės ženklai ir jų taikymas vizualiniuose sprendimuose“ įvadinį pranešimą skaitė archeologas, Vilniaus universiteto Komunikacijos fakulteto dekanas, Muzeologijos katedros vedėjas prof. dr. Rimvydas Laužikas. Diskusijos dalyviai ieškojo Utenos krašto identitetui būdingų simbolių, dalinosi įžvalgomis ir asmenine patirtimi apie jų naudojimą ne tik kūryboje, kultūroje, bet ir versle ir akcentavo bendradarbiavimo būtinybę. Diskusiją moderavo Utenos radijo vadovas Linas Bražionis.

Tarptautinėje praktinėje-kūrybinėje konferencijoje „Tautos ženklai šiuolaikiniuose dizaino sprendimuose“ buvo pristatyti Lietuvių literatūros ir tautosakos instituto vyr. mokslo darbuotojos dr. Vitos Ivanauskaitės-Šeibutienės; dizainerės, NativeLT įkūrėjos Kristinos Šilinytės ir dizainerio Aleksandro Pogrebnojaus pranešimai. Kūrybinėse studijose dalyviai, padedami dr. Vitos Ivanauskaitės-Šeibutienės mokėsi pinti šiaudinius sodus, kartu su dailininku Klemensu Kupriūnu ir jaunuoju kūrėju Otu Kupriūnu kūrė ekslibrisus. Utenos skiautininkų klubo „Vorė“ vadovė Violeta Puodžiukienė ir UAB ,,Verbesta"  parduotuvės ,,Siuvimo reikmenys“ atstovai pakvietė į JUKI siuvimo studijos užsiėmimą tema ,,Lietuvos pašto ženklai skiautinyje“. Utenos kolegijos lektorė Gražina Stasiulionienė subūrė norinčius išbandyti močiutės receptus modernioje virtuvėje, o dizainerė Kristina Šilinytė supažindino su tradicinių audinių raštais margintų padėkliukų gamyba. Utenos tradicinių amatų centre „Svirnas“ virvės vijimo paslaptis atskleidė kolegijos lektorė, amatininkė Vaiva Lašienė.

Kolekcijos prabilo ... eilėmis

Baigiamuoju savaitės renginių akordu tapo jaunųjų dizainerių sukurtų kolekcijų pristatymas ,,Mados improvizacijos: tautos tapatybės ženklai“ Utenos kultūros centro kiemelyje. Žiūrovai galėjo pamatyti Utenos kolegijos Aprangos dizaino ir technologijų studijų programos studentų ir absolventų bei Vilniaus kolegijos studentų sukurtas kolekcijas, renginį vedė Karolis Pečiūra.

Utenos kolegijos Aprangos dizaino ir technologijos II kurso studentės Rasa Palubinskaitė ir Dominyka Gaškaitė sukūrė kolekciją „Lietuviška vasara”. Lietuvos spalvų kolekciją galima prakalbinti išmaniaisiais įrenginiais nuskaičius ant suknelių esančias aplikacijas – QR kodus – buvo galima išgirsti nuostabius eilėraščius apie Lietuvą.

II kurso ištęstinių studijų studentė Kristina Gaivenienė sukūrė kolekciją ,,Šimtmečio šuo“,  skirtą keturkojams mūsų bičiuliams. Norintys papuošti ir apsaugoti nuo kaitros ar šalčio savo augintinius tikrai galėjo pasisemti idėjų, o patys kolekcijos modeliai – šuneliai visiems dovanojo ypač šiltų emocijų.

Taip pat antrakursė studentė Ieva Adamavičiūtė sukūrė kolekciją ,,Kunigaikščio sapnas“. Autorei idėją įgyvendinti padėjo jos bendrakursė Miglė Musteikytė. Ievos įkvėpimo šaltinis - legenda apie Gedimino sapną, kurio atmosferą perteikti ir mistinius veikėjus įkūnyti savo kolekcijoje norėjo autorė. Lietuviškumo žinią šioje kolekcijoje skleidžia ne tik formos ir spalvos, bet ir taip pat panaudotos modernios technologijos: nuskaičius išmaniuoju telefonu aplikacijas - QR kodus pasigirsta eilės. Eilėraščius kolekcijoms įskaitė Linas Bražionis, Meninio skaitymo studijos vadovė Irena Leikauskienė ir jaunieji skaitovai Auktumas, Elinga ir Viktorija.

Vilniaus kolegijos Menų ir kūrybinių technologijų fakulteto II kurso studentė Samanta Samulytė į Uteną atvežė kolekciją „Pajusk laisvę spalvindama kasdienybę..” Sodrios spalvos, puiki nuotaika, džiaugsmas širdy ir didžiulis laisvės pojūtis - gal tai ir yra tautinį tapatumą atspindintis jausmas?..

Utenos kolegijos Aprangos dizaino ir technologijos studijų programos I kurso studentės Asta Zavackienė, Juneta Kvaselytė, Loreta Bagdonaitė, Akvilė Grigaliūnaitė sukūrė kolekciją ,,Be klaidų“. Kolekcijos idėja aktuali šių dienų realijoms – dažnas iš mūsų internetinėje erdvėje, išmaniuose įrenginiuose nenaudojame lietuvių kalbai būdingų raidžių : ą, ę, į, ū, ų ž, č, š, ė. Tai globalizacijos, informacinių technologijų įtaka, kuri daro žalą mūsų pagrindiniam tautos tapatybės elementui – kalbai. Tad autorėms kilo mintis sukurti drabužių kolekciją, taikant dekoro elementus- žodžius, kurie buvo parašyti klaidingai, bet ištaisyti.

Nuolatinė mados renginių dalyvė, pelniusi ne vieną apdovanojimą Utenos kolegijos Aprangos dizaino ir technologijos studijų programos absolventė Justina Kulbačiauskaitė-Žebelienė šįkart pristatė kolekciją „Pievų laumės”. Tai jos iš gražiausių gėlių nusipintais vainikais puošdavos, iš voratinklių ypatingus siūlus verpdavo, iš žvaigždžių ir rūko juostas ausdavo ir pačią gražiausią danguje pakabindavo... Tai jų išausti ženklai, simboliai stebuklingą galią turėjo... Justina ir šioje kolekcijoje liko ištikima tradiciniam lietuviškam audiniui – drobei, prie jos labai subtiliai priderindama Elena Krivičienės austas juostas.

Savo darbus svečio teisėmis taip pat pristatė kolegijos absolventė Justina Bučienė, įmonės ,,Nebūk nuoga“ įkūrėja. Justina Bučienė dalyvavo ir vertinimo komisijos darbe. Kiti komisijos nariai:  UAB„Verbesta“ parduotuvės ,,Siuvimo reikmenys“ vadovė Božena Valackienė, prof. dr. Gintautas Bužinskas, Verslo ir technologijų fakulteto dekanė Regina Bagdonavičienė, Jurgita Voverytė, AB „Utenos trikotažas“ gamybos paruošimo skyriaus vadovė ir Lina Juškėnienė, Gamybos paruošimo skyriaus technologė, bei dizainerė Vilma Marė.

Kol komisija vertino kolekcijas, žiūrovai grožėjosi Utenos kultūros centro istorinio šokio kolektyvo (vadovė Donata Šeduikienė) pasirodymu. 

Pagrindinį prizą, kurį įsteigė UAB „Verbesta“ parduotuvė ,,Siuvimo reikmenys“, – siuvimo mašiną JUKI pelnė kolekcijos „Kunigaikščio sapnas” kūrėjos (idėjos autorė Ieva Adamavičiūtė, idėją įgyvendinti padėjo Miglė Musteikytė). Savo prizą merginoms skyrė ir AB ,,Utenos trikotažas“. UAB ,,Roris ir Ko" prizas atiteko kolekcijos „Lietuviška vasara” autorėms Rasai Palubinskaitei ir Dominykai Gaškaitei. Kolekcijos „Šimtmečio šuo”autorei Kristinai Gaivenienei savo įsteigtą  prizą skyrė PC ,,Aušra“. Visų kolekcijų autorės apdovanotos Utenos kino namų ,,Taurapilis“ dovanų čekiais – bilietais dviem į kino filmą.

Istorikas Gintaras  Beresnevičius yra sakęs: „Didžiausia įmanomų mūsų darytų ir tebedaromų klaidų – sėdėti pasyve ir aimanuoti. Dėl prarandamo identiteto. Deja, sėdint jis nestiprėja. Jis stiprėja veikdamas ir patirdamas iššūkius. Reikia veikti taip, kad tas identitetas tvirtėtų. Identitetui pavojų nėra, kai jis eina, skina kelius, kai jis demonstruojamas. Kai jis tampa veikiančia jėga“. Ta ,,veikiančia jėga“, prisidedančia prie kiekvieno iš mūsų ir visos tautos tapatybės saugojimo ir puoselėjimo, drąsiai galima pavadinti visus renginio organizatorius, dalyvius ir bendraminčius.

***

Renginių ciklą ,,Tautos tapatybės ženklai” finansavo LR Švietimo ir mokslo ministerija, Utenos rajono savivaldybė, Utenos kolegija

Renginių draugai:

  1. UAB ,,Verbesta” parduotuvė ,,Siuvimo reikmenys” (Švitrigailos g.29, Vilnius) – pagrindinis prizas - siuvimo mašina JUKI
  2. Kino namai ,,Taurapilis"
  3. Utenos kultūros centras
  4. UAB ,,Roris ir Ko“
  5. AB ,,Utenos trikotažas“
  6. PC ,,Aušra“
  7. Parduotuvė ,,Nebūk nuoga“ (Utenio a. 12)

Informaciniai draugai: udiena.lt, ,,Utenos apskrities žinios”, ,,Utenis”, Utenos radijas.

Utenos kolegijos studentams vertingus patarimus kuriant kolekcijas teikė dizainerė Vilma Marė, „Baltų stilius“/„Baltic style“.

Modeliai: Utenos kolegijos studentai, Utenos miesto progimnazijų ir gimnazijų moksleiviai.

Dariaus Maračinsko nuotraukos: Diskusija , Konferencija  , Kūrybinės studijos(1)Kūrybinės studijos(2)  , Kūrybinės studijos(3)

Kolekcijų pristatymas.

Parengė ryšių su visuomene atstovė Ramutė Kavoliūnienė

Papildomas pavasario semestro gegužės mėnesio terminas teikti paraiškas socialinei stipendijai gauti

Studentai, kurie pagrindinio teikimo metu nepateikė paraiškų socialinei stipendijai 2024 m. pavasario semestrui g...

Skaityti plačiau

Erasmus+ mišri intensyvi programa studentams ir dėstytojams

Kolegijos dėstytojai ir studentai dalyvauja Erasmus+ mišrioje intensyvioje programoje. Balandžio 8–12 d. k...

Skaityti plačiau

Stojančiųjų į Dantų technologiją dėmesiui

Manualinių gebėjimų kursai, padedantys pasirengti patikrinimo testui,  vyks 2024 m. liepos 1–4 dienomis. Moky...

Skaityti plačiau

Erasmus+ tarptautinė savaitė buvo gausi renginių

Balandžio 15–19 dienomis Utenos kolegijoje vyko ERASMUS+ tarptautinė savaitė, kurioje dalyvavo Lietuvos, Latvijos,...

Skaityti plačiau