Ką studentai veikia ne paskaitų metu

Ką studentai veikia ne paskaitų metu
2018-10-22 06:52:31

Spalio 18 d. vyko projekto  „Studentų verslumo ir kūrybiškumo ugdymas Utenos, Vilniaus ir Panevėžio regionuose (IN CORPORE)“ I-ojo etapo baigiamsis renginys bei studentų verslumo konkursas. Šiame renginyje buvo apibendrinta mokymų patirtis bei pristatytos mokymų dalyvių subrandintos idėjos.

Motyvuojančios sėkmių ir nesėkmių istorijos

Utenos kolegijos drauge su partneriais (Panevėžio kolegija ir Mykolo Romerio universitetu) įgyvendinamo projekto „Studentų verslumo ir kūrybiškumo ugdymas Utenos, Vilniaus ir Panevėžio regionuose (IN CORPORE)“ tikslas - ugdyti Utenos, Vilniaus, Panevėžio regionų aukštųjų mokyklų studentų verslumo ir kūrybiškumo kompetencijas komandose, formuoti ne tik jų pozityvų požiūrį į verslą, bet ir požiūrį į socialines vertybes, kuriant ne tik asmeninę, bet ir visuomeninę naudą. Šios kompetencijos leistų studentams lengviau įsidarbinti, padėtų kuriant savo verslą.

Projektas įgyvendinamas 2 ciklais. Pirmas ciklas, apėmęs  įvadinius motyvacinius ir intensyvius mokymus, buvo organizuotas 2018 m. gegužės-birželio mėnesiais. Įvadinius  mokymus A. ir M. Miškinių bibliotekoje  vedė  energingi, savo pavyzdžiu užkrečiantys ir charizmatiški, verslo kūrimo patirties turintys lektoriai, verslininkai, visuomenės veikėjai.

Kokių gi patirčių įgijo mokymų dalyviai? Lektorių „sėkmės ir nesėkmės“ istorijos negalėjo nežavėti nei studento, nei dėstytojo. Kiekvienas pranešimas ar komandinio darbo užduotis tik didino dalyvių  susidomėjimą mokymų turiniu. Paminėsime keletą įdomesnių pranešėjų teiginių.

Povilo Petrausko (INFINITAS, Baltijos koučingo centras) pranešimas motyvavo dalyvius  pažvelgti į save ir prisiminti idėjų atsiradimo momentus. Analizuodamas kiekvieno žmogaus individualius sėkmę lemiančius veiksnius, jis teigė, kad nėra universalaus sėkmės recepto, svarbu veikti siekiant tikslo: „Jei turime tikslą, net esame labai susikoncentravę ties juo, tačiau nieko nedarome – jo nepasieksime“. Apie jauno žmogaus pasirinkimus - laisvę ir kūrybiškumą bei visuomenės lūkesčius, keliamus  jaunam žmogui kalbėjusi Nijolė Oželytė (aktorė, politikos bei visuomenės veikėja) akcentavo, kad bet kurioje situacijoje reikia mąstyti kritiškai. Jos laimės receptas – „paieškoti savęs savyje“.

„Mano kelias  – judėjimas ir verslas,“ – teigė Andrius Bičeika, startuolių įmonės „Revolut“ verslo plėtros vadovas. Jis skatino ieškoti savo kelio, nebijoti mokytis iš klaidų, iš nesėkmių. Per 6 metus pakeitęs darbą 8 kartus, jis sakė dabar dirbantis tai, kas jam miela. Aleksejus Žaltkovski, vienas iš programos „Talentų karta“ įkūrėjų, paakino studentus ir dėstytojus pamąstyti apie savo norus, įvertinti, kuriems norams įgyvendinti jie turi motyvacijos, išsigryninti tokius, kurie „stumia“ į priekį. Labai daug įdomių pamąstymų apie sėkmingo verslininko principus bei gerų patarimų pateikė Eimantas Mikšys, komunikacijos specialistas ir verslininkas. Jo teigimu, reikia išmokti pasakyti „ne“, klausti „kodėl?“  Jis sakė, kad reikia būti tarp pozityvių žmonių: „ Nuo toksiškų draugų negaila atsiriboti“.

Jurgita Makselytė, dviratininkė, įmonės „Cycligo“ įkūrėja, emocingai dalijosi savo karjeros istorija, skatindama niekada nepasiduoti, mokytis, kai trūksta žinių, susirasti reikiamą komandą. Diskusijai apie verslą, idėjų atsiradimą, kūrimą, rezultatus ir pokyčius pakvietė Rokas Tamošiūnas, „Open circle capital“, o Tomas Vonžodas (,,Lėkštė LT") dalinosi mintimis ir patirtimi apie karjerą ir verslo kūrimą Lietuvoje ir užsienyje.

Dviejų dienų įvadinius mokymus užbaigė Aleksejaus Žaltkovski ir Marijos Šaraitės organizuota komandinė užduotis „Kaip parduoti produktą ar paslaugą regionui. Idėjos“.

Nuoširdus čia paminėtų bei nepaminėtų motyvatorių bendravimas su auditorija sukūrė tokią šiltą atmosferą, kad kiekvienos mokymų dienos apibendrinimo metu dalyviai lektorius vadino vardais: „Povilas sakė, kad...“, „Nijolės pavyzdžiai man buvo...“,  „Jurgita įrodė, kad keisti darbo vietas tikrai būtina“ ir kt.

Įvadinių mokymų pabaigoje vyko dalyvių atranka į intensyvius mokymus komandoms.

Kaip ir kodėl reikia ,,suvalgyti varlę“?

10 dienų mokymai komandoms Utenos verslo informavimo centre bei  A. ir M. Miškinių bibliotekoje  vyko intensyviu grafiku, todėl vien jau dalyvauti juose studentams ir dėstytojams buvo nemenkas iššūkis. Teko verstis per galvą ir derinti atsikaitymus, egzaminus, o kai kam – net pakeisti darbo grafiką.

Dalyvių komandos susitiko su savo sričių ekspertais: Aleksejumi Žaltkovski, Olegu Lapinu, Linu Šimoniu, Mindaugu Grajausku, Andriumi Jarašiūnu.

Aleksejus Žaltkovski su mokymų dalyviais analizavo temą „Kokios yra mano sėkmės savybės ir kas yra man sėkmė?“ Studentai daug diskutavo, dirbo mažose grupėse, dalinosi savo veiklos patirtimi bei išgyvenimais, susijusiais su patirta sėkme. Lektorius skatino stebėti savo poelgius, analizuoti turimas vertybes. Strateginio marketingo konsultantas Linas Šimonis mokė, kaip pateikti savo produktą rinkai bei kaip padidinti marketingo efektyvumą.  Mindaugo Grajausko – knygų apie produktyvumą, finansų valdymą, darbą komandoje autoriaus – paskaitose studentai sužinojo, ką reiškia ,,suvalgyti varlę“ (svarbiausius darbus atlikti pirmiausiai) bei išgirdo apie kitus produktyvumą didinačius principus. Psichoterapeuto, publicisto, knygų autoriaus Olego Lapino paskaitų metu dalyviai analizavo asmenybės tipus, įvairius savybių derinius, mąstė, kokiam tipui priskirtų save, bei atliko praktinę užduotį – pagal konkretaus žmogaus elgesį turėjo nustatyti jo asmenybės tipą. Andrius Jarašiūnas mokė ieškoti efektyvių sprendimų. Studentai suprato, kad užuot gilinusis į problemą, verta ieškoti sprendimų; reikia išsiaiškinti ir pasitelkti turimas stiprybes, o ne tobulinti silpnybes; reikia įvertinti ir žengti mažus, bet konkrečius žingsnius, o ne kurti tobulą veiksmų planą.

Visų dėstytojų paskaitos buvo paįvairinamos daugybe kūrybinių, mąstyti skatinančių užduočių, atliekamų individualiai bei grupėse, o mokymasis vyko per diskusijas komandose, praktines užduotis ir savianalizę.
 

Konkurse komandos parodė socialinę atsakomybę

Mokymų metu įgytos žinios ir bendra patirtis labai padėjo komandoms rengiantis paskutiniam žingsniui – verslumo ir kūrybiškumo konkursui ,,IN CORPORE“, vykusiame spalio 18 d. A. ir M. Miškinių bibliotekoje.

Konkursantus ir visus projekto I-ojo etapo baigiamojo renginio dalyvius pasveikino kolegijos direktorius doc. dr. Raimundas Čepukas. Direktorius akcentavo, kad verslumo ir kūrybiškumo sintezė jauniems žmonėms padeda siekti savo tikslų, o dalyvavimas tokiuose mokymuose ir konkursuose papildo kompetencijų portfelį, labai svarbų įsidarbinant ar kuriant savo verslą.

Kaip ir ko mokėsi dalyviai, priminė projekto vadovė Aurelija Pelenienė.

Konkurse dalyvavo trys komandos, kurias sudarė po vieną dėstytoją ir keturis studentus. Komandas vertino komisija, atstovaujanti verslo, mokslo bendruomenėms: pirmininkas - Jurgis Dumbrava, Panevėžio pramonės, prekybos ir amatų rūmų Utenos filialo direktorius, nariai: doc. dr. Vitalija Bartuševičienė, Utenos kolegijos direktoriaus pavaduotoja mokslui ir plėtrai; Irina Šeršniova, Utenos verslo informacijos centro direktorė; Vytautas Mikalajūnas, Jaunimo verslo klubo steigėjas; Paulius Čyvas, „Juventus“ krepšinio lygos prezidentas, Utenos rajono savivaldybės administracijos Socialinių reikalų ir sveikatos apsaugos skyriaus specialistas (sugrįžimų koordinatorius); Jurgita Zabulytė-Kupriūnienė, Utenos kolegijos Medicinos fakulteto Socialinės gerovės katedros lektorė, Emocinio intelekto instituto vadovė; Linas Bražionis, Utenos radijo vadovas.

Komisijai teko nelengva užduotis išrinkti geriausią komandą. Visos trys komandos, pristatydamos savo idėjas parodė ne tik verslumą bei kūrybiškumą, bet ir socialinę atsakomybę, jautrų požiūrį į problemas, su kuriomis susiduria tam tikros visuomenės grupės. 

I-ąją vietą komisija skyrė komandai ,,Verda", pasiūliusiai interneto kavinės senjorams idėją, antrąją - ,,PanKomandai“, kuri atkreipė dėmesį į neįgaliųjų integraciją, trečiąją - ,,Create. Inspire. Work.", pristačiusiai atviros jaunimo erdvės Užpaliuose įkūrimo ir veiklos galimybes.

Nugalėtojams atiteko stažuotė į Tamperės taikomųjų mokslų universitetą (Suomija), o antros ir trečios vietos laimėtojams - solidūs piniginiai prizai.

,,Visa mūsų ,,Verda“ komanda tikrai labai džiaugiamės laimėję I-ąją vietą. Labai tikėjome savo idėja, sulaukėme daug palaikymo tiek iš verslininkų, tiek iš senjorų, tiek iš dėstytojų ir administracijos pusės. Dalyvaudami konkurse labai susidraugavome, pažinome vieni kitus, o tai jau yra taip pat laimėjimas. Dar nežinodami įvertinimo supratome, kad nedaryti nieko toliau negalėsime, taigi turėsime tęsti savo idėjos įgyvendinimą. Jos detales jau dėliosime pakeliui į Suomiją,“ – sako laimėtojų komandos atstovė Vaida Steponėnienė. Jai pritaria ir komandos kapitonas Deividas Kurlavičius bei nariai: Reda Navikienė, Edvinas Meškauskis ir Anželika Terleckienė.

Šiuo metu vyksta projekto II-asis etapas, kuriame jau kiti dalyviai mokosi verslumo ir kūrybiškumo.

Parengė Aurelija Pelenienė, Zita Ribokienė, Ramutė Kavoliūnienė.

Tado Gasiulio nuotraukose baigiamojo renginio ir konkurso akimirkos. 

***

Projektas "Studentų verslumo ir kūrybiškumo ugdymas Utenos, Vilniaus ir Panevėžio regionuose (IN CORPORE)" Nr. 09.3.1-ESFA-K-731-01-0012   sėkmingai įgyvendinamas Europos Sąjungos struktūrinių fondų bendrai finansuojamomis lėšomis.

Erasmus+ mišri intensyvi programa studentams ir dėstytojams

Kolegijos dėstytojai ir studentai dalyvauja Erasmus+ mišrioje intensyvioje programoje. Balandžio 8–12 d. k...

Skaityti plačiau

Stojančiųjų į Dantų technologiją dėmesiui

Manualinių gebėjimų kursai, padedantys pasirengti patikrinimo testui,  vyks 2024 m. liepos 1–4 dienomis. Moky...

Skaityti plačiau

Erasmus+ tarptautinė savaitė buvo gausi renginių

Balandžio 15–19 dienomis Utenos kolegijoje vyko ERASMUS+ tarptautinė savaitė, kurioje dalyvavo Lietuvos, Latvijos,...

Skaityti plačiau

Tarptautinė mokslinė-praktinė konferencija „Darnaus vystymosi aspektai: teorija ir praktika"

2024 m. balandžio 18 d. Utenos kolegijoje vyks tarptautinė mokslinė-praktinė konferencija „Darnaus vystymosi aspek...

Skaityti plačiau